Kolce na ptaki – co to jest i w jakim celu się je stosuje?

0
Kolce na ptaki - co to jest i w jakim celu się je stosuje?

Kolce na ptaki - co to jest i w jakim celu się je stosuje?

Każdy z nas chce mieć piękny balkon udekorowany kwiatami doniczkowymi, na którym można usiąść swobodnie na leżaku latem, a zimą zaczerpnąć świeżego powietrza, gdy brakuje ochoty na to, aby iść na spacer. Niestety, balkon jest miejscem bardzo często zanieczyszczanym przez ptaki.

Ptasie odchody to nie tylko problem estetyczny, ale także zagrożenie dla naszego zdrowia. Ptaki takie jak gołębie roznoszą choroby, między innymi salmonellozę, chlamydiozę. Są one również odpowiedzialne za rozprzestrzenianie w naszym środowisku grzybów. Dlatego nikt nie chce na swoich pięknych balkonach ptasich odchodów. Jednak jak się pozbyć tego nieprzyjemnego problemu?

Kolce na ptaki – gdzie i jakie kupić?

Z pomocą przychodzą nam kolce na ptaki. Są do kupienia w takich sklepach jak Castorama, Obi, Leroy Merlin czy też online, na przykład na Allegro. Właścicielom balkonów przychodzi do głowy pytanie, czy kolce na ptaki są legalne.  Odpowiedź brzmi tak, jednak muszą one spełniać wymogi bezpieczeństwa.

Nie chodzi jednak tylko o legalność produktu. Jeśli jesteśmy zmuszeni do tego, aby zacząć używać kolców na ptaki, powinniśmy wybrać takie z zaokrąglonymi lub stępionymi końcówkami. Nie chcemy bowiem zrobić krzywdy ptakom, a tylko uniemożliwić im siadanie na barierce balkonu. Oczywiście kolce sprawdzą się również w innych miejscach: na zadaszeniu tarasu, można również spotkać kolce na ptaki, które zakłada się na rynny.

Kolce na ptaki mogą być plastikowe lub wykonane z metalu, drutu. Nie ma wobec tego jednoznacznych wymogów. Nie mogą jednak mieć ostrych zakończeń. Po pierwsze: to niehumanitarne, a po drugie, to mijałoby się z celem. Zraniony ptak może wpaść na nasz balkon i narobić jeszcze więcej szkody. Nie powinniśmy zatem doprowadzać do zranienia gołębi i innych nękających nas ptaków, a do tego, aby trzymały się od nas z daleka.

Sprawdź także: https://podrecznikurzadzania.pl/

Montaż kolców na ptaki

Montaż kolców na ptaki jest bardzo łatwy i niezbyt wymagający. Można zamontować je z użyciem kleju lub specjalnych zacisków – ważne jednak aby były one wykonane z materiału nierdzewnego, balkon jest podatny na wpływ czynników zewnętrznych takich jak wilgoć i niskie temperatury.

Przed zamontowaniem kolców, należy przetrzeć powierzchnię, która będzie się pod nimi znajdować, środkiem odkażającym i, jeśli będziemy stosować klej, odtłuszczającym. W ten sposób będziemy mieć pewność, że kolce będą się trzymały stabilnie miejsca, w którym zostały umieszczone.

Jak zrobić kolce na ptaki?

Kolce na ptaki to mało skomplikowana konstrukcja, większości z nas bez problemu udałoby się ją odtworzyć z użyciem materiałów takich jak druty, metalowe pręty itp. Kolce można również zrobić z drewnianych kołków lub z plastiku. Jest wiele opcji, musimy jednak pamiętać o kilku kwestiach.

Niezależnie od tego, z czego chcemy wykonać nasze kolce, powinniśmy ustalić równą, niezbyt dużą odległość pomiędzy pojedynczymi pręcikami. Chodzi o to, by ptak nie siadł sobie swobodnie pomiędzy nimi, będzie to w końcu mijało się całkowicie z celem. Pamiętajmy też, że nasze kolce nie mogą pod żadnym pozorem być ostre. Musimy pamiętać, że ptaki, choć są irytujące, nie zasłużyły na żadną zemstę z naszej strony. Nie powinniśmy ich w żaden sposób karać lub ranić. Pozwólmy im odfrunąć z naszego zabezpieczonego przed nimi balkonu spokojnie i bezpiecznie.

Samodzielnie wykonane kolce na ptaki zamontujemy do balkonu, parapetu, rynny czy też dachu podobnie jak w przypadku gotowych kolców ze sklepu. Jeśli zadbamy o wytrzymałość naszego „dzieła”, może nam ono służyć przez długie lata.

Alternatywy dla kolców na ptaki

Zamiast kolców, które są skutecznym, ale nie jedynym sposobem na odstraszenie niechcianych, ptasich gości, możemy zainstalować na naszym balkonie specjalną siatkę lub też postawić w kilku miejscach figury dużych, czarnych ptaków, które mają za zadanie odstraszyć inne ptaki. Oba te rozwiązania mają jednak swoje plusy i minusy.

Siatka balkonowa, która ma ochronić nas przed ptasimi intruzami jest rozwiązaniem bardziej estetycznym od kolców czy sztucznych ptaków, ma jednak dużą wadę – ptaki, które będą próbowały dostać się na nasz balkon mogą się w niej zaplątać. Wyplątywanie ptasiego osobnika z takiej siatki niejako zmusza nas do bliskiego kontaktu z nim, a tego raczej powinniśmy unikać, wiedząc jakie choroby roznoszą na przykład gołębie.

Sztuczne, duże, czarne ptaki mają duży potencjał, ponieważ mogą skutecznie odstraszyć naszych niechcianych latających gości, jednak ptaki nie są wcale tak niemądre, jakby się mogło nam wydawać i mogą i tak usiąśc na barierce balkonu tylko… Zachowując bezpieczną odległość od naszego sztucznego ptaka. To nie uchroni naszego balkonu przed nieprzyjemnym bombardowaniem.

Kolce na ptaki wydają się po prostu najlepiej spełniać swoją funkcję, choć i one nie pozostają bez wad. Sprytniejsi przedstawiciele dziobatych mogą po prostu usiąść pomiędzy kolcami i w takiej pozycji zrobić „swoje”. Jest na to jednak rada – wybór jak najgęściej ustawionych kolców obok siebie.

Nie ma jednej, uniwersalnej metody na odstraszenie ptaków z naszych balkonów, dachów i parapetów, każdy musi sam znaleźć tę właściwą. Jest jednak duży wybór, w tym właśnie kolce na ptaki, które, jeśli będą odpowiednio zamocowane,  mogą posłużyć nam przez wiele lat. Pamiętajmy jednak, aby nie były niebezpieczne dla ptaków! Nikt nie ma bowiem pozwolenia na ranienie naszych braci pomniejszych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *