Co to jest betonoskop ultradźwiękowy i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

0
Co to jest betonoskop ultradźwiękowy i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie

Co to jest betonoskop ultradźwiękowy i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie

Betonoskop ultradźwiękowy mierzy wytrzymałość betonu, wykrywając ewentualne słabe miejsca i pomagając w poprawieniu czasu utwardzania, aby w rezultacie uzyskać mocniejsze betonowe konstrukcje. Umożliwia nam ocenę jednorodności innych materiałów, wykrywając defekty elementów budowy.

Co to jest betonoskop ultradźwiękowy

Betonoskop ultradźwiękowy to zaawansowane technologicznie urządzenie, które może posłużyć nam do kontroli jakości betonu, skał, drewna i ceramiki. Sprzęt nazywany ultradźwiękowym skanerem pozwala na sprawdzenie wytrzymałości materiałów. Może być stosowany do wykrywania pęknięć i wad w belkach czy filarach żelbetowych, a także do identyfikacji wad wewnętrznych w konstrukcjach murowanych, takich jak mosty, wiadukty i ściany. Dzięki wykryciu pęknięć i ubytków na przykład w podłogach wyłożonych płytkami, łatwo zlokalizujemy ewentualne wady strukturalne, takie jak ukryte pustki lub spękania, przez które przenika woda. 

Co mierzy betonoskop ultradźwiękowy

Urządzenie umożliwia pomiar prędkości rozchodzenia się fali ultradźwiękowej w betonie. Na czym polega działanie betonoskopu ultradźwiękowego? Wykorzystując emiter ultradźwiękowy, wysyła fale dźwiękowe do betonu i umożliwia pomiar czasu przejścia fali ultradźwiękowej w zakresie 0,1 µs do 7930 µs. Informacje te są następnie przetwarzane przy użyciu najnowocześniejszych algorytmów w celu przedstawienia danych takich jak:

  • odległość między przetwornikami,
  • głębokość szczeliny (prostopadłej do badanej powierzchni).
  • ocenę jednorodności betonu,
  • wykrycie pęknięć i określenie ich głębokości,
  • wykrycie innych defektów, mostów i nieciągłości w materiałach budowlanych.

Betonoskop ultradźwiękowy jest również w stanie wizualnie przedstawić te informacje, poprzez użycie wbudowanego ekranu lub opcjonalnych zewnętrznych urządzeń wyświetlających. Przykładowo ten betonoskop posiada kolorowy 7-calowy ekran dotykowy, który pozwala na pracę w trudnych warunkach.

Kiedy stosuje się skaner betonu

Urządzenie możemy zastosować podczas kontroli mostów i innych konstrukcji drogowych, a także do oceny wodoszczelności fundamentów budynków.  Betonoskopu ultradźwiękowego używa się również do monitorowania skurczów i ruchu betonu w tunelach, gigantycznych turbinach i podziemnych sklepieniach.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie betonoskopu

W zależności od potrzeb, sprawdźmy, czy wybierany betonoskop współpracuje z głowicami pomiarowymi o częstotliwościach od 24 do 500 kHz, przetwornikami wykładniczymi, przetwornikami fali S czy sondą Pulse Echo 50 kHz. Warto zorientować się, jak długi czas pracy w normalnych warunkach oferuje urządzenie – 8 h ciągłej pracy to bardzo dobry wynik. Ważna jest też modularność – różne akcesoria pozwalają na różne tryby pracy. Zwróćmy uwagę, czy betonoskop pozwala na bardzo dokładną analizę danych pomiarowych.

Pamięć Flash jest przydatna do zapisywania pomiarów, a  dwurdzeniowy procesor pozwoli nam na płynną pracę urządzenia w czasie rzeczywistym. Zorientujmy się również, czy technika przetwarzania uzyskanego przez betonoskop ultradźwiękowy obrazu może poprawić jego jakość w celu ułatwienia analizy – to wszystko wpływa na wygodę i dokładność pracy z betonoskopem ultradźwiękowym.

Co to jest A-skan i co to jest B-skan

Betonoskopy ultradźwiękowe, takie jak Pundit, mają dwa tryby skanowania. A-skan pozwala na bezpośrednią analizę sygnału nieobrobionego. Poddaje go cyfrowej obróbce dla tłumienia szumów i lepszej widzialności echa. Daje automatyczny odczyt grubości skanowanego elementu. Natomiast B-skan pozwala na wykrycie pustek, pęknięć i rur. Analizę ułatwia unikatowa technika przetwarzania obrazu, natomiast bezpośredni odczyt lokalizacji wad konstrukcyjnych, ukrytych elementów czy grubości zapewnia możliwość umieszczenia znacznika na uzyskanym obrazie badanego elementu przez betonoskop.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *