Firany tureckie – aranżacyjne inspiracje dla każdego

1
Firany tureckie – aranżacyjne inspiracje dla każdego

Firany tureckie – aranżacyjne inspiracje dla każdego

Zwolennicy nowoczesnego minimalizmu nie zdobią okien swoich domów suto marszczonymi firanami. Ich wybór! Firany, które mają długą historię nigdy nie przestaną być modne, a funkcje, które pełnią znacznie wykraczają poza dekorowanie. Wśród tysięcy wzorów oferowanych przez producentów i dystrybutorów swoim niebagatelnym wzornictwem i wysoką jakością wyróżniają się firany tureckie.

Historia firanki okiennej

Zanim firanki przybrały formę i znaczenie, które są nam znane, pełniły wyłącznie funkcje użytkowe, praktyczne. Przezroczyste lub półprzezroczyste siatki miały chronić mieszkańców domu przed owadami.

Jako dekoracje okienne firany nabrały znaczenia w okresie renesansu, a szaleństwo upinania niezwykle kunsztownych kompozycji przyniosły barok i rokoko. Firany produkowano wówczas z bawełny, jedwabiu, lnu. Ozdabiano je haftami; były dość ciężkie, masywne, trudne do upinania i utrzymania w czystości. Wówczas mogli pozwolić sobie na nie wyłącznie najbogatsi – bogactwo firankowych kompozycji w oknach było dowodem na zasobność materialną i pozycję właścicieli domu.

Powszechną dostępność firan przyszła w XIX wieku wraz z rozwojem przemysłu fabrycznego – możliwość wyprodukowania dużej ilości tkanin w krótkim czasie znacznie obniżyła ceny wyrobów. Odtąd wszystkie okna zyskały ozdobę z firany.

Wiek dwudziesty jeszcze bardziej upowszechnił firanę dzięki zastosowaniu tkanin z nici syntetycznych – bardzo lekkie, łatwe do prania, niewymagające prasowania wciąż cieszą się zainteresowaniem pań domu.

Funkcje firan

Firany na oknach, tak jak przed laty, chronią pomieszczenie przed owadami oraz kumulują na sobie kurz z ulicy oraz ten z wnętrza domu – działają jak filtry oczyszczające powietrze. Przepuszczają światło w ilości zależnej od wzoru, a przy tym chronią prywatność mieszkańców przed wzrokiem intruzów. Piękne wzory, kolory, sposób upięcia stanowią o funkcji estetycznej firanek. Długa, suto upięta firana z wzorem na dole może zasłonić nieciekawy, stary grzejnik podokienny lub inną niedoskonałość ściany czy okna.

Dlaczego warto wybrać firany tureckie?

Podstawową zaletą firan tureckich jest niebagatelne, bardzo bogate wzornictwo tych wyrobów. Można wśród nich znaleźć zupełnie gładkie siatkowe markizety i przebogate firany z gipiury.  Ciekawe ornamenty, głównie roślinne i geometryczne, to nie wszystko – firany tureckie produkowane są z bardzo wysokiej jakości surowców. Również sposób produkowania i wykończenia jest na najwyższym poziomie. Mimo tych zalet są to firany o bardzo przystępnych cenach, więc nie dziwi ich popularność wśród klientów sklepów z firanami.

Firany tureckie – rodzaje

Do podstawowych materiałów i rodzajów charakterystycznych dla firan tureckich należą:

  • Organtyna – jest bardzo cienka, zwiewna i delikatna; przepuszcza dużo światła; łatwo poddaje się upinaniu w fantazyjne kompozycje; wymaga prasowania,
  • Żakard – firany tureckie z żakardu tkane są na specjalnych krosnach; mogą być jedno lub wielokolorowe, gładkie lub z ornamentowymi wzorami; przepuszczają światło i lekko mienią się pod jego wpływem; są produkowane z włókien naturalnych pochodzących z lnu, bawełny, jedwabiu lub z poliestru; nie trzeba ich prasować,
  • Batyst – to król wśród tureckich firan; materiał niezwykle cienki i delikatny tkany z naturalnych włókien jedwabiu, bawełny oraz lnu; gładki, dobrze się układa zarówno w drapowaniach jak i prostych firanach panelowych;  dobrze przepuszcza światło, ale rozprasza je tworząc niesamowitą atmosferę wnętrza domu,
  • Woal – delikatny, świetlisty, gęsty, lekko lejący się i dobrze układający się materiał; jest nieprzejrzysty, ale przepuszcza promienie słoneczne; polecany do wnętrz bardzo eleganckich, klasycznych, wysublimowanych w smaku,
  • Tiul – produkowany z delikatnych nici bawełnianych lub jedwabnych nadaje się do każdego rodzaju wnętrz; świetnie prezentują się zarówno firany tiulowe gładkie, jaki i bogato zdobione haftem czy gipiurą; wymaga prasowania,
  • Markizeta – to rodzaj siateczki bardzo dobrze przepuszczającej światło; najczęściej łączy się markizety z haftami, koronkami, gipiurą; jest bardzo szykowna i elegancka, świetnie upina się na oknach; łatwa w użytkowaniu i utrzymaniu w czystości; ulubiony materiał producentów tureckich tkanin,
  • Gipiura – rodzaj bogatej koronki, który może być nie tylko dodatkiem do firan wykonanych z innych tkanin, ale sama gipiura w czystej formie firaną może być; gipiura jest szlachetna, bardzo elegancka; nadaje się do wnętrz klasycznych.

Zajrzyj także tu: https://ladnydomek.pl

1 thought on “Firany tureckie – aranżacyjne inspiracje dla każdego

  1. Firany to śliczna dekoracja. Ładne wzory upiększają okno. Lubię bardzo delikatne firany, które świetnie układają się na oknie i nie wymagają prasowania, choć gipiura i żakard też pięknie wyglądają, choć są troszkę masywniejsze i związku z tym bardziej nadają się do klasycznych wnętrz niż do skandynawskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *