Metr bieżący a metr kwadratowy. Jaka jest różnica, jak liczyć metry?

1
Metr bieżący a metr kwadratowy. Jaka jest różnica, jak liczyć metry

Metr bieżący a metr kwadratowy. Jaka jest różnica, jak liczyć metry

Kupienie dwóch metrów wykładziny przez dwie różne osoby może dać zaskakujące efekty. W zależności od tego, jaką jednostkę zastosujemy, możemy mieć wykładzinę o rozmaitych wymiarach i kształtach. Mylenie metrów bieżących z metrami kwadratowymi tak właśnie się kończy.

Metr bieżący a metr kwadratowy

Znajomość jednostek przydaje się na co dzień. Na pewno docenią to wszyscy planujący zakup nowego mieszkania, budowę domu, remont połączony z zakupem materiałów budowlanych i wykończeniowych. Metr bieżący to jednostka długości. W merach bieżących podaje się długość, szerokość, wysokość pomieszczeń, rozmiar mebli, parapetów, blatów. Trzeba również pamiętać, że dokładne odmierzenie metra bieżącego czasami nie jest łatwe. Dotyczy to na przykład tkanin ciasno nawiniętych na wałek, elastycznych, łatwo naciągających się lub przeciwnie – pomiętych, z zakładkami, które po rozwinięciu wykażą nadmiar. O ile z nadmiarem poradzić sobie w takich wypadkach jest łatwo, o tyle niedobór zazwyczaj oznacza konieczność zakupu nowego jednolitego kawałka o prawidłowym wymiarze albo sztukowanie z dwóch różnych kawałków tkaniny.

Te same parapety i blaty, podłogi, wykładziny, dywany można wyrażać przy pomocy jednostek pola powierzchni. Metr kwadratowy właśnie taką jednostką jest. Jak zgubne mogą być pomyłki wiedzą wszyscy ci, którzy zamiast kupić parapet o długości jednego metra, zakupili parapet o powierzchni jednego metra kwadratowego, który opisany w metrach bieżących ma rozmiar na przykład 2 metry x 0,5 metra i owe dwa metry za nic nie da się wcisnąć w otwór okienny o długości jednego metra.

Zanim kupisz – policz. Jak liczyć metry?

Zanim dokonamy zakupu jakiegokolwiek materiału lub mebla, który ma pasować do wnęki na szerokość czy pod parapet na wysokość, warto sprawdzić w jakich jednostkach wyrażone są wielkości opisujące interesujący nas produkt. Jeśli potrzebujemy 20 m kwadratowych wykładziny, to niech nas nie zmyli niska cena jednego metra bieżącego wykładziny o szerokości 1 czy dwóch metrów. Zapytajmy o cenę metra kwadratowego, lub sami dokonajmy obliczenia i porównajmy ceny różnych produktów stosując tę samą jednostkę. Jeśli produkty mają tę samą szerokość możemy użyć metrów bieżących. Stosowanie jednostki powierzchni, czyli metra kwadratowego jest bezpieczne w przypadku porównywania produktów o różnych długościach i szerokościach.

Ceny usług budowlanych a umiejętność odróżniania metra kwadratowego od bieżącego

Dobra orientacja w stosowaniu jednostek, umiejętność zamiennego przeliczania metrów bieżących na kwadratowe przydaje się przy kalkulowaniu cen prac budowlanych i remontowych. Zawsze przy uzgodnieniach z ekipą należy upewnić się o jakich jednostkach jest mowa. Metry kwadratowe służą do rozliczania prac związanych z malowaniem, tynkowaniem, gipsowaniem układaniem glazury, podłóg, robieniem wylewek, układaniem poszycia dachu. Metry bieżące w cenniku prac spotkamy przy wycenie czynności związanych z wymianą okien, montażem parapetów, listew przypodłogowych oraz innych prac, gdzie nie wypełnia się powierzchni.

O tym, że metr metrowi nierówny pamiętajmy przy porównywaniu ofert różnych wykonawców – zawsze sprawdźmy o jakich metrach – bieżących czy kwadratowych jest mowa w ofercie.

1 thought on “Metr bieżący a metr kwadratowy. Jaka jest różnica, jak liczyć metry?

  1. Znajomość metrów bieżących i kwadratowych jest konieczna jeżeli chcemy kupić materiał wykończeniowy na podłogi, zapas farby, tapety, czy meble. Warto znać pojęcie metra kwadratowego i bieżącego, aby określić ilość opału potrzebnego do ogrzania domu. Potrzebne są takie artykuły, które w przystępny sposób wyjaśniają różne pojęcia. Dzięki i pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *