Nowoczesne dekoracje okien w salonie – zmień swój salon na wiosnę!

1
Nowoczesne dekoracje okien w salonie – zmień swój salon na wiosnę!

Nowoczesne dekoracje okien w salonie – zmień swój salon na wiosnę!

Jeśli masz dość starych mebli, kolorów ścian, opatrzonych przez lata dodatków nie musisz zmieniać wszystkiego, aby poprawić sobie nastrój. Wystarczy zmiana dekoracji najważniejszego elementu salonu a wszystko dookoła zyska nowy wymiar – nowoczesne dekoracje okien w salonie można zrobić szybko, tanio, samodzielnie.

Funkcje elementów dekoracyjnych okien

Zasłony, firany, rolety, żaluzje montowane na oknach mogą pełnić kilka funkcji. Pierwsza z nich czysto użytkowa, to izolowanie przed światłem w nocy czy w upalne dni. Druga jest zaspokojeniem potrzeb psychicznych człowieka – odgrodzenie się od świata zewnętrznego, ochrona prywatności. Trzecia funkcja reguluje nasze emocje – dekoracje mają wpływ na odczucia estetyczne osób przebywających w salonie.

Dobrej jakości szczelne zasłony okienne pełnią istotną funkcję ekologiczną. W czasie upałów chronią wnętrze przed nadmiernym nagrzaniem. Podniesione na noc pozwalają latem ochłodzić wnętrze – użycie klimatyzatora można wykluczyć lub chociaż ograniczyć. Zimą działają odwrotnie: podniesione w ciągu dnia przepuszczają do pokoju promienie słoneczne; opuszczone w nocy działają jak izolator zatrzymujący ciepło we wnętrzu i niedopuszczający zimna z dworu.

Rzadko zdarza się aranżowanie okien wyłącznie ze względu na jedną funkcję, tak więc nowoczesne dekoracje okien w salonie powinny chronić przed ostrymi promieniami słońca, wzrokiem ciekawskich sąsiadów i przy tym mają być piękne.

Jakie nowoczesne dekoracje okien w salonie są najmodniejsze?

Salon zazwyczaj jest największym pokojem w mieszkaniu lub w domu. W mieszkaniach z reguły montowane są okna balkonowe, w domach – wyjścia na taras i do ogrodu. W nowoczesnych bryłach budynków nawet cała ściana bywa przeszklona. Wieszanie na takich oknach suto marszczonych koronkowych firanek oraz rozsuwanych zasłon mija się z celem – dekoracje zasłonią widok ogrodu, utrudnią korzystanie z drzwi i nie będą pasować do nowoczesnego wystroju salonu.

Jeśli jednak ktoś lubi firany i zasłony, to warto postawić na jednokolorowe, raczej delikatne, sięgające do podłogi, stonowane w kolorystyce, aby nie zdominować całości wnętrza.

Rolety w roli aranżacyjnej salonowego okna

Znacznie efektowniej w oknie nowoczesnego salonu prezentują się rolety. Doskonale łączą funkcje ochronną i dekoracyjną. Dla każdego typu wnętrz warte polecenia są rolety rzymskie. Użycie surowej bawełny czy lnu sprawdzi się w salonie skandynawskim; szlachetne tkaniny z połyskiem dopełnią wspaniale wnętrza glamour czy klasyczne; wzorzyste i kolorowe dodadzą uroku surowemu stylowi industrialnemu; ciekawe w teksturze, ciężkawe, jednokolorowe lub  wzorzyste będą zachwycać w pokoju vintage, retro oraz umeblowanym antykami.

Łączenie dekoracji

W oknie salonu można jednocześnie stosować wiele rozwiązań aranżacyjnych. Zwykłe rolety gładkie lub plisy używane w nocy lub w słoneczne południe w innych porach doby będą zwinięte i niewidoczne. Na takim oknie można upiąć firanę z muślinu a po bokach umieścić zasłony, które nie będą niczego zasłaniać (to należy do rolet), a jedynie zdobić. Zasłony są wówczas bardziej elementem wystroju ściany, niż otworu okiennego. I tylko od nas oraz od innych elementów wystroju zależy kolor tych zasłon, wzór, faktura, rodzaj tkaniny.

Oprócz rolet rzymskich, materiałowych prostych i plisowanych ciekawe efekty dają rolety typu dzień – noc. Możliwość całkowitego zwinięcia oraz swobodnego regulowania dopływu światła, ciekawe kolory i wzory są wielkimi zaletami tych rolet. Są przy tym stosunkowo niedrogie, więc łatwo zastąpić je nowymi, gdy zapragniemy kolejnej przemiany okna w salonie.

1 thought on “Nowoczesne dekoracje okien w salonie – zmień swój salon na wiosnę!

  1. Od czasu do czasu drobne zmiany w salonie są potrzebne. Zmiana zasłon, wymiana dekoracji, zmiana zasłon na żaluzje lub rolety, powieszenie nowych obrazów lub plakatów dekoracyjnych, sprawiają, że wnętrze zyskuje nowe życie i to niewielkim kosztem. Rolety są uniwersalne, bo pasują do każdego stylu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *