Jakie są zastosowania płyt silikonowych w systemach izolacyjnych?

0
Jakie są zastosowania płyt silikonowych w systemach izolacyjnych

Każdy z materiałów, który charakteryzuje się bardzo dobrą odpornością termiczną jest w dziś w cenie, bo zatrzymanie jego ucieczki oznacza liczne korzyści, nie tylko w postaci niskich rachunków za ogrzewanie. Takim materiałem są np. płyty silikonowe.

Krótko o płytach z silikonu 

Płyty z silikonu, oprócz właściwości izolacyjnych charakteryzują się wysoką tolerancją termiczną, czyli zachowują swoje cechy (m.in. elastyczność, giętkość) w szerokim przedziale temperatur (-80 – +280 stopni Celsjusza), są odporne na działanie substancji chemicznych (kwasy, zasady), czynników atmosferycznych (promieniowanie UV, ozon), na działanie sił odkształcających, wilgoci. Silikon łatwo się formuje, tłumi drgania, nie pali się, nie przewodzi prądu, a jego powierzchnia zawsze pozostaje neutralna i czysta (nie przylegają do niej drobnoustroje ani zanieczyszczenia).

Kto korzysta z płyt silikonowych?

Silikon to materiał stosunkowo młody, a jest już szeroko stosowany. Możliwości ciągle jest wiele, ponieważ parametry, które posiada są pożądane. Zapotrzebowanie na produkty z silikonu np. uszczelki czy płyty silikonowe zgłaszają najróżniejsze branże np. kosmetyczna, gdzie płyty stanowią maty na stołach (bardzo dobrze do nich przylega), podobnie branża spawalnicza, medyczna, chemiczna, z płyt korzysta przemysł  spożywczy (wyroby silikonowe posiadają atesty PZH / FDA dopuszczające do kontaktu z żywnością), motoryzacyjny, elektryczny i elektroniczny, producenci sprzętu AGD, maszyn, kolejnictwo oraz chłodnictwo.

Rodzaje płyt silikonowych

Producenci artykułów z silikonu oferują różne rodzaje płyt – są one dostępne w różnych rozmiarach (na życzenie klienta przycinane), w różnych kolorach (silikon daje się łatwo farbować) oraz grubościach (płyty najcieńsze znajdziemy m.in. w urządzeniach biurowych tj. drukarka, płyty o grubości 3-5 mm wykorzystuje budownictwo, a z płyt najgrubszych powstają np. kółka do wózków). 

Mają one praktycznie same zalety. Wolno się starzeją, wolno się ścierają, a gdy ulegną zniszczeniu można je w prosty sposób zdemontować i wymienić. Cena za 1 m2 płyty nie jest wysoka (na pewno jest wyższa niż za tę samą ilość gumy, ale właściwości obu materiałów są bardzo różne) , a korzyści jakie osiąga się z zastosowania są ogromne. I z pewnością technicy i mechanicy poszukujący wciąż nowych rozwiązań w tej kwestii nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Póki co silikon pozostaje materiałem cenionym i niezastąpionym, szczególnie tam, gdzie warunki pracy są bardzo trudne i ciężkie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *