Pompogruszka do betonu – jak działa i gdzie jest wykorzystywana?

0
Pompogruszka do betonu - jak działa i gdzie jest wykorzystywana?

Pompogruszka do betonu - jak działa i gdzie jest wykorzystywana?

Na ogromne budowy bez problemu wjedzie każdy sprzęt. Problem zaczyna się, kiedy plac budowy jest niewielkich rozmiarów i ogromny sprzęt nie jest wtedy najlepszym wyborem.

Pompogruszka jest często wykorzystywanym sprzętem na budowach. Jej działanie opiera się na nowoczesnej technologii, a dzięki niewielkim, jak na sprzęt budowlany rozmiarom, może być stosowana na niewielkich budowach.

Czym jest pompogruszka?

Do pompowania betonu wykorzystuje się dzisiaj wiele różnych technologii. Jednym z najbardziej uniwersalnych urządzeń do pompowania betonu jest pompogruszka, łącząca w sobie cechy typowej gruszki  obracającej się i mieszającej beton i mobilnej  pompy samochodowej. Urządzenie może dojechać na każdy plac budowy i wydajnie tam pracować. Pompogruszka ma zamontowany wysięgnik dający możliwość podania mieszanki  betonowej w obszarze do którego nie można dojechać bezpośrednio. Wysięgnik umożliwia wykonywanie zdań na wyższych kondygnacjach. Wysięgnik może mieć nawet wysokość 33 metry.

Najpopularniejsza gruszkopompa to Twinstar 4Z28 z ramieniem o długości 28 m. Gruszki umożliwiają  transport do 9m3 mieszanki. W przypadku mieszanek betonowych przewożonych poza placem budowy maksymalna ilość dostarczonej mieszanki betonowej to ok. 4,5 m3, wynika to z przepisów o ruchu drogowym, które dla maszyn 4-osiowych ograniczają maksymalną dopuszczalną masę do 34 ton.

Zastosowanie pompogruszki

Pompogruszki powstały jako  uzupełnienie technologii betoniarni. Niewielu ekspertów przewidywało ich rynkowy sukces. Klienci i specjaliści szybko przekonali się o ich wyjątkowym zastosowaniu,  więc awansowały one do podstawowego wyposażenia firm budowlanych i betoniarni. Ich wielofunkcyjność, łatwość w operowaniu i coraz bardziej postępująca automatyzacja, powodują, że omawiany sprzęt świetnie sprawdza się na różnych budowach. Obecnie firmy oferujące sprzedaż betonu, stają się jednocześnie podwykonawcami prac związanych z dostarczeniem i podaniem mieszanki betonowej. Zastosowanie tych maszyn jest uniwersalne: począwszy od budownictwa jednorodzinnego, skończywszy na większych budowach. Jeden operator pompogruszki obsługuje dwie funkcje – dowozi jako kierowca mieszankę betonową i pracuje jako operator pompy, co sprawia, że jest to opłacalne ekonomicznie rozwiązanie dla każdej  firmy produkującej beton towarowy.

Zalety i wady pompogruszki

Często zachodzi konieczność dostarczenia niewielkiej ilości betonu na niewielką budowę. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest użycie pompogruszki. Łatwa obsługa urządzenia i  stosunkowo wysoka wydajność sprawiają, że jest to sprzęt chętnie wybierany na mniejsze budowy. Ze względu na zwartą budowę pompogruszka potrzebuje stosunkowo małej przestrzeni dla rozłożenia podpór. Pompogruszka sprosta wymaganiom dużych placów budowy, ponieważ maksymalne wydajność dochodzi do80 m3/h. Do wad pompogruszki można zaliczyć rurociąg przesyłowy o mniejszej średnicy niż w pompie- co przekłada się na wyższe opory pompowania i konieczność stosowania drobniejszych frakcji kruszywa w mieszance betonowej. Producent znalazł rozwiązanie tego problemu proponując użytkownikom pompogruszek zmianę na rurociąg o większej średnicy przy zastosowaniu specjalnych mocowań na maszcie.

Podsumowanie

W Polsce pomogruszka zdobyła ogromną popularność. Bywa wykorzystywana nawet w miejscach, gdzie bardziej zasadne byłoby użycie większego sprzętu. Wynika to z dużego udziału na rynku mniejszych, prywatnych inwestycji i z zadowolenia klientów z ekonomicznych aspektów użycia maszyny. Specjaliści uważają, że w najbliższych latach podaż pomogruszek nie spadnie,  ponieważ klienci przyzwyczaili się do ich stosowania.

Więcej na: ciepiela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *