Boazeria angielska – montaż, gdzie kupić

1
Boazeria angielska - montaż, gdzie kupić

Boazeria angielska - montaż, gdzie kupić

Boazeria angielska to pomysł na piękne wykończenie każdego pomieszczenia. Choć najczęściej spotykana jest w salonach, sprawdzi się również na ścianach korytarzy, sypialni czy też przy schodach. Dzięki różnorodnemu zdobieniu ożywi pokój. Jest świetną alternatywą dla tapety czy też tradycyjnego malowania ścian.

Choć boazeria to pomysł znany już od dziesięcioleci w Polsce, boazeria angielska jest wciąż w modzie, głównie ze względu na fakt, że pasuje do pomieszczeń tradycyjnych, jak i nowoczesnych, więc sprawdzi się u klientów z rozmaitymi preferencjami.

Boazeria angielska – co to takiego?

Pod pojęciem „boazeria angielska” kryje się arkusz wykonany tradycyjnie z drewna dębowego, który mieszczą się na ścianie. Boazeria angielska jest obecnie sprzedawana w modułach, kasetonach, płycinach lub panelach,  są one wykonane z przeróżnych materiałów, na przykład ze sklejki, PCV, za czasem także ze styropianu.

Zwykle boazeria angielska jest biała, choć jej bardziej nowoczesne wersje przyjmują rozmaite kolory i odcienie – można więc dostosować ten produkt do określonego pomieszczenia. Jeśli zdecydujemy się na montaż boazerii angielskiej, najlepiej by było, abyśmy dopasowali ją kolorystycznie do całego wyposażenia naszego pokoju. Dopiero wtedy osiągniemy naprawdę piękną, jednolitą kompozycję.

Wzór na boazerii angielskiej jest raczej jeden – przyjmuje on postać prostokątnych płycin. Jest to zatem zdobienie bardzo minimalistyczne, gustowne i tradycyjne.

Boazeria angielska – gdzie można ją umieścić?

Tak naprawdę nie ma ograniczeń co do tego, gdzie powinna znajdować się boazeria angielska. Choć jej wyszukany styl aż prosi się, by znalazła się ona na przykład w salonie lub sypialni, nic nie stoi na przeszkodzie, aby stała się na przykład elementem wystroju korytarza lub przedpokoju. Boazeria angielska w łazience to coraz częściej spotykana koncepcja. Dzięki jej zastosowaniu, łazienka staje się bardziej stylowa. Musimy jednak pamiętać, że boazeria angielska w łazience czy w kuchni powinna być wykonana z materiału odpornego na zabrudzenia i wilgoć, na przykład PCV.

Boazeria angielska może być bardzo dobrym materiałem zarówno w trakcie wykończeniówki, jak i podczas remontów. Jest lekka, choć ta cecha jest oczywiście zależna od tego, z jakiego materiału została wykonana. Bardzo dużą zaletą tego materiału jest również łatwy montaż.

Boazeria angielska – montaż

Montaż boazerii angielskiej to nietrudny proces, można go przeprowadzić samodzielnie, ale jeśli nie czujemy się na siłach, wskazane jest pozostawienie tego fachowcom.

Montaż boazerii angielskiej jest w dużej mierze zależny od tego, z jakiego materiału jest ona wykonana – lekkie arkusze można zamontować nawet na klej, podczas gdy cięższe. Boazeria angielska drewniana zwykle montowana jest za pomocą wkrętów, zaczepów i uchwytów.

Zanim przejdziemy do montażu boazerii, powinniśmy oczyścić ścianę, upewnić się, że nie jest zbyt wilgotna, a więc ją osuszyć. Warto pamiętać, że przy montażu boazerii angielskiej ważna jest wilgotność powietrza w pomieszczeniu – nie może być zbyt sucho, a zatem poniżej 40%, ani zbyt wilgotno, czyli powyżej 60%.

Optymalna temperatura, która pozwoli utrzymać boazerię angielską w jak najlepszej kondycji to 18-22 stopnie Celsjusza. Taka temperatura powinna panować w pomieszczeniu, gdy montujemy boazerię jak również po jej zamontowaniu. Przed zamontowaniem ozdobnej boazerii angielskiej, powinniśmy zagruntować ścianę.

Boazeria angielska DIY

Jeśli chcemy zaoszczędzić na boazerii angielskiej, możemy sięgnąć po inspirację do internetu. Jest wiele pomysłów, które można wykorzystać bez obciążania swojego portfela. Najłatwiej boazerię angielską zrobić samodzielnie ze styropianu lub kartonu. Należy jednak potraktować to jako formę ozdoby. Nie sprawdzi się ona raczej w łazience, gdzie najlepszym materiałem na osłonięcie ścian jest PCV. Boazeria ze styropianu i kartonu nada się idealnie na przykład na korytarz, do salonu, sypialni lub nad schody.

Aby ją wykonać, będziemy potrzebować kleju do kartonu lub styropianu, ostrego nożyka i miarki. Przed wycinaniem jakichkolwiek kształtów, należy zmierzyć powierzchnię, którą chcemy ozdobić boazerią angielską i podzielić ją na równe części. Te części wykonamy właśnie z kartonu lub styropianu. Oba te materiały bardzo łatwo się maluje, są one idealne dla początkujących majsterkowiczów.

Dokładne poradniki, jak zrobić boazerię angielską krok po kroku, dostępne są na przykład w serwisie YouTube.

Boazeria angielska – gdzie kupić?

Jeśli wiemy na pewno, że nie ma w nas ani trochę chęci do samodzielnego przygotowania boazerii angielskiej, nic straconego. Produkt ten można kupić w bardzo wielu miejscach. Boazeria angielska jest dostępna w ofercie sklepów Obi, Castorama, tanio można kupując ją także w sprzedaży internetowej, na przykład na Allegro.

Cena boazerii angielskiej waha się w granicach 150 do nawet 1200 zł za metr bieżący. Oczywiście na cenę największy wpływ ma materiał, z jakiego boazeria została wykonana, dlatego nie należy od razu zakładać, że im wyższa cena, tym lepsza jakość produktu. Należy dokładnie sprawdzić, co kupujemy tak, aby do maksimum dostosować produkt do swoich oczekiwań.

1 thought on “Boazeria angielska – montaż, gdzie kupić

  1. Ależ piękna. Ciekawy pomysł na dekorację ścian. Bez wątpienia wygląda bardzo elegancko, ale w moim odczuciu nie jest to minimalizm, ale piękna, wytworna dekoracja. Jestem zachwycona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *