Czy płyta fundamentowa jest lepsza od tradycyjnych fundamentów?
Gdy warunki gruntowe nie sprzyjają stawianiu fundamentów tradycyjną metodą lub gdy na budowę mamy mało czasu alternatywą dla fundamentów jest płyta fundamentowa. Czy jest lepsza od fundamentów? Czy zawsze opłaca się ją stosować?
Co to jest płyta fundamentowa i gdzie ją się stosuje?
Jest to płyta ze zbrojonego betonu, którą wylewa się na gruntach o niskiej nośności, niestabilnych, odkształconych. Bardzo często to rozwiązanie konstrukcyjne stosuje się na terenach położonych w pobliżu kopalń. Płyta pozwala budować bezpieczne domy na gruntach nieprzepuszczalnych (zagrożenie zawilgoceniem) i na zboczach. Oczywiście można płytę fundamentową wykorzystać także na gruntach stabilnych, bez problemów z wysokim poziomem wód czy znaczną grząskością. Jak zbudowana jest płyta fundamentowa?
Choć z daleka płyta fundamentowa wygląda jak zwykła betonowa wylewka, w rzeczywistości jest konstrukcją bardziej złożoną. Przed wykonaniem płyty wykonuje się niewielki wykop w gruncie. Aby wytworzyć płytę fundamentową o najwyższych parametrach należy zastosować następujące warstwy (licząc od dołu):
- Podłoże żwirowe,
- Warstwę pospółki lub piasku (15-30 cm),
- Styropianową izolację termiczną (15-30 cm),
- Zbrojoną górą i dołem płytę żelbetonową (12-20 cm),
- Wylewkę samopoziomującą,
- Posadzkę.
Budowanie płyt fundamentowych jest technologią stosunkowo nową. Przed decyzją o zatrudnieniu ekipy budowlanej warto sprawdzić, czy firma ma doświadczenie w tego rodzaju budowach.
Płyta fundamentowa – zalety
Ze względu na równo mierny rozkład obciążeń (w ławach fundamentowych ten rozkład ma przebieg liniowy) wznoszenie budynków na płytach jest bezpieczne, a ściany podczas użytkowania nie pękają, tak jak ściany nośne osiadające nierównomiernie na ławach.
Płytę fundamentową buduje się szybciej i łatwiej, niż fundamenty. Płyta szybciej wiąże, co jest istotne z punktu widzenia czasu budowy obiektu.
Przed ułożeniem płyty nie potrzebna są szeroko zakrojone roboty ziemne z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu – płytki wykop (około 50 cm) można wykonać ręcznie lub małą koparką czy spychem. Konstrukcja jest prosta, nie wymaga deskowania. Jednak należy pamiętać, że przy budowie płyty konieczne jest stosowanie się do wszystkich parametrów opisanych w projekcie. Choć sama budowa płyty wydaje się dość łatwa, to jednak najpierw konieczne jest dokonanie obliczeń, szczególnie w budynkach o rozproszonej bryle, gdzie jest duża ilość ścian konstrukcyjnych.
Prawidłowo wykonana i dobrze zaizolowana płyta pełni funkcję podłogi. Można na niej instalować ogrzewanie podłogowe – żelbeton odizolowany od podłoża działa jak akumulator ciepła.
Izolacja termiczna pod żelbetonem pozwala na otoczenie obiektu warstwą izolacji bez konieczności stosowania mostków.
Płyta fundamentowa ma jednak wadę – jest droższa, niż fundamenty. Porównując jednak parametry użytkowe w ogólnym rozrachunku budowanie domów na płytach fundamentowych jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym, niż sadowienie ich na ławach.