Czy smoła dachowa skutecznie spaja i izoluje?
Smoła dachowa, zwana smołą preparowaną, to mieszanina oleju smołowego i paku. Od wielu set lat znajduje zastosowanie w budownictwie i drogownictwie oraz kilku innych branżach technicznych.
Jak powstaje smoła dachowa?
Sposobów na otrzymanie smoły dachowej jest kilka. Najczęściej stosuje się trzy:
- Stapianie oleju smołowego z pakiem
- Stapianie paku ze smołą destylowaną
- Destylowanie surowej smoły
Do produkcji smoły dachowej używać można wyłącznie smoły powstałej na bazie węgla kamiennego – smoły drzewne, z węgla brunatnego oraz torfowe nie nadają się do tego celu.
Smołę gromadzi się i przechowuje w beczkach metalowych.
Smoła dachowa – właściwości
Przeznaczona do wykonywania zapraw smołowych czy do bezpośredniego smarowania smoła dachowa powinna być czarna, błyszcząca i gładka na powierzchni, mieć płynną konsystencję w temperaturze 20 stopni Celsjusza. Ciężar właściwy w granicach 1,008 – 1,22 g/cm3. Lepkość (skala Rittgersa) mierzona w temperaturze 50°C mieścić się musi między 20-65.
W celu sprawdzenia struktury można przeprowadzić próbę: na szkle rozsmarować cienką warstwę rozgrzanej smoły. Powłoka powinna być gładka, bez grudek, w kolorze ciemnobrunatnym.
Zastosowanie smoły dachowej
Jak sama nazwa wskazuje smoła dachowa służy głównie do prac budowlanych czy remontowych przy poszyciu dachowym. Jako spoiwo rozgrzana smoła łączy papę z podłożem.
Smołę stosuje się także do produkcji papy, mas smołowych oraz lepików. Te ostanie wypierają smołę głównie z racji łatwiejszej aplikacji, ale smoła ma nad nimi przewagę jeśli chodzi o cenę – jest produktem dużo tańszym, od innych materiałów tego rodzaju.
Ze smoły węglowej produkuje się lakiery o działaniu ochronnym przeciwko rdzy, którymi pokrywa się konstrukcje żelazne i stalowe oraz narzędzia z tych metali.
Smoła znajduje zastosowanie przy wierceniach górniczych, wierceniach głębinowych połączonych z zamrażaniem, wierceniu i budowie szybów wiertniczych.
W budownictwie rekomenduje się stosowanie smoły dachowej przy wznoszeniu zbiorników gazowych, elewatorów, silosów.
Smoła dachowa jest ciągle wykorzystywana do szybkiego, prowizorycznego łatania uszkodzeń nawierzchni dróg. Wprawdzie do jej aplikacji potrzebne są urządzenia do podgrzewania czy transportu, ale wiele firm drogowych ciągle takimi urządzeniami dysponuje i mimo stwierdzonego niekorzystnego oddziaływania na zdrowie ludzkie, smołę dachową jako tani materiał stosuje się na drogach lokalnych o mniejszym nasileniu ruchu.
Jak stosować smołę dachową?
Aplikacja smoły dachowej jest dość skomplikowana. Przed wszystkim smołę należy podgrzać. Widok rozpalonych w dołkach ognisk, nad którymi ustawione były beczki ze smołą odchodzi powoli w niepamięć, ale można jeszcze go spotkać. Podgrzaną smołę nanosi się na podłoże za pomocą szczotek dekarskich i w miarę równomiernie rozprowadza po powierzchni.
Przed podjęciem decyzji o użyciu smoły do remontu czy budowy zapytajmy w straży miejskiej czy gminnej, czy w danej okolicy można podgrzewać smołę – podczas tego procesu wydziela się intensywna, nieprzyjemna woń, a czarny dym unoszący się nad beczką przyczynia się do zanieczyszczania środowiska.