Rolety wewnętrzne – zalety i wady

0
Rolety wewnętrzne - zalety i wady

Rolety wewnętrzne - zalety i wady

Rolety wewnętrzne na okna dachowe zwiększają komfort przebywania w pomieszczeniach na poddaszu, ale mają też wady. W artykule piszemy o tym, dlaczego warto zainwestować w systemy zaciemniania okien dachowych i jakie są ograniczenia tego typu rozwiązań. Podpowiadamy także, na co zwracać uwagę na etapie wyboru rolet dachowych wewnętrznych.

Charakterystyka rolet zewnętrznych na okna dachowe

Zarówno standardowa stolarka okienna, jak i okna dachowe zazwyczaj wymagają montażu systemów zaciemnienia w postaci rolet. W obu przypadkach muszą to być specjalne produkty przeznaczone do konkretnego typu okien. Rolety dachowe montowane od wewnątrz pozwalają na ograniczenie dopływu promieniowania słonecznego do pomieszczeń na poddaszu i zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu. Nowoczesne żaluzje, oprócz prostej obsługi manualnej, mogą być również sterowane elektronicznie (przy użyciu pilota) bądź za pośrednictwem aplikacji w smartfonie. Na rynku można dziś znaleźć szereg tego typu produktów o różnej konstrukcji i zakresie zaciemnienia (całkowicie lub częściowo ograniczające dopływ światła). Przykładowo, w ofercie znanego producenta okien dachowych FAKRO znajduje się szeroki asortyment wysokiej jakości rolet dachowych wewnętrznych w wielu wariantach sterowania i w różnorodnej kolorystyce.

Zalety rolet wewnętrznych

Podstawową funkcją rolet zewnętrznych jest ochrona przed światłem słonecznym, ale to nie wszystko. Wśród innych ważnych zalet rolet wewnętrznych na okna dachowe można wskazać m.in.:

  • ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV (zapobiegają blaknięciu i żółknięciu mebli i przedmiotów we wnętrzach);
  • możliwość zatrzymania rolety w dowolnym ustawieniu (dzięki bocznym prowadnicom);
  • zapobieganie przegrzewaniu wnętrza;
  • wygodne i intuicyjne sterowanie;
  • prosty montaż (rolety wewnętrzne można zamontować samodzielnie, bez pomocy fachowców);
  • wysoką trwałość i niezawodność (pod warunkiem zakupu dobrej jakości produktu).

Rolety wewnętrzne dachowe zapewniają użytkownikom prywatność i poprawiają komfort przebywania w pomieszczeniach: https://sklep.fakro.pl/rolety/rolety-wewnetrzne-na-okna-dachowe.html. Mogą stanowić ciekawą dekorację, nadają też wnętrzom przytulnego klimatu i mroku, szczególnie podczas słonecznych dni.

Wady rolet wewnętrznych

Problemy związane z funkcjonalnością rolet dachowych najczęściej wynikają z zakupu wątpliwej jakości wyrobu. Tak jest szczególnie wtedy, gdy rolety pochodzą z popularnych marketów budowlanych, gdzie można znaleźć wiele tanich artykułów sprowadzanych z azjatyckich fabryk. Aby zagwarantować trwałość i niezawodność rolet dachowych, zaleca się dokonywanie zakupu w znanych i sprawdzonych sklepach, które specjalizują się w sprzedaży artykułów dodatkowych do okien dachowych.

Trzeba też pamiętać o prawidłowym montażu i doborze rozmiaru, kierując się danymi na tabliczce znamionowej widocznej na skrzydle okna. Warto również zdawać sobie sprawę z ograniczeń rolet dachowych montowanych od wewnątrz. W przeciwieństwie do systemów zewnętrznych, nie chronią one przed stratami ciepła w okresie jesiennym i zimowym. Nie mają również funkcji izolacji akustycznej (nie tłumią dźwięków dochodzących z zewnątrz).

Czym się kierować podczas zakupu rolet wewnętrznych dachowych?

Na etapie poszukiwań odpowiedniej rolety wewnętrznej na okno dachowe należy w pierwszej kolejności określić jej przeznaczenie. Jeśli roleta ma służyć do całkowitego zaciemniania okna, lepiej wybrać produkt wykonany z odpowiedniej tkaniny, która będzie maksymalnie ograniczać dopływ światła słonecznego. Dla uzyskania efektu dekoracyjnego i delikatnego przyciemnienia wnętrza zaleca się z kolei wybór rolety z jasnego, półprzepuszczalnego materiału.

Kolejną ważną kwestią jest rodzaj sterowania (manualnie, elektrycznie lub bezprzewodowo, za pomocą smartfona). Podczas zakupu należy również zwrócić uwagę na jakość wykonania rolety – bezpiecznie jest inwestować w produkty pochodzące od cenionych i rozpoznawalnych marek na rynku. Takie artykuły powinny być objęte gwarancją producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *