Remont starego domu — koszty, czy to się płaca?

0
remont starego domu

Przed dylematem czy wybrać budowę nowego dom, czy remontować stary budynek staje wiele osób. Względy, którymi trzeba się kierować przy tym wyborze, są bardzo różnej natury i trzeba je wszystkie bardzo dobrze przeanalizować. Wiele osób uważa, że tylko stare domy posiadają swoją indywidualną duszę i tylko o takim domu marzą. Jeśli więc takie jest twoje marzenie, to postaraj się je zrealizować, tylko przed zakupem starego domu upewnij się, że nie stanie się on skarbonką bez dna, które wyczerpie wszystkie twoje zasoby finansowe.

Remont starego domu czy stawianie nowego?

Każdy pojedynczy przypadek należy rozważyć indywidualnie, gdyż w grę wchodzę względy zarówno finansowe, czasowe jak i sentymentalne oraz prawne.

Bardzo często po prostu ten stary dom jest już w posiadaniu naszej rodziny od bardzo dawna i posiada dla nas wielką wartość sentymentalną. Jednak już wiele jego elementów, a zwłaszcza instalacji wewnętrznych odstaje od współcześnie stosowanych standardów. Z pewnością musimy wtedy dokonać kalkulacji i oceny czy remont tego domu jest tańszy od postawienia nowego i nowocześniejszego budynku i czy jesteśmy na pewno gotowi na rozbiórkę starego domu do którego jesteśmy niewątpliwie przywiązani emocjonalnie.

Trochę prościej jest, jeśli taki stary dom po prostu kupiliśmy lub dopiero rozważamy jego kupno. Nie jesteśmy wtedy do niego przywiązani i odpada bardzo silny element sentymentalny. Stare domy są bardzo często położone na najatrakcyjniejszych działkach, w miejscach, gdzie nie ma już przestrzeni na postawienie nowej budowli. Niektóre widoki warte są naprawdę wielkich pieniędzy. Nawet najładniejszy dom w marnym otoczeniu nie będzie robił wrażenia, a mieszkanie w nim może nie być komfortowe. Jeśli więc nabędziemy stary dom na pięknej działce z ładnym widokiem, musimy podjąć decyzję co do burzenia lub inwestowania w remont.

Remont starego domu wady

Brak możliwości większych zmian w rozkładzie pomieszczeń, czasami trzeba zachować wszystkie oryginalne ściany;

  • Wysokie koszty napraw (dach, fundamenty, instalacje);
  • Problemy z grzybem, pleśniami, kornikami, mrówkami itp.;
  • Możliwe niespodzianki w postaci ukrytych wad konstrukcji i słabych materiałów użytych przy budowie;
  • Zazwyczaj nieduże możliwości zmiany rozmiarów okien czy tarasów;
  • W przypadku bardzo starych budynków zgoda konserwatora zabytków i ścisłe reguły wykonywania remontu.

Remont starego domu zalety

  • Zwykle niższa cena remontu w stosunku do budowy nowego domu;
  • Zazwyczaj znacznie krótszy czas robót;
  • Wartość historyczna budynku;
  • Wartość sentymentalna budynku;
  • Zachowanie części oryginalnego wystroju.

Remont starego domu co koniecznie należy sprawdzić przed podjęciem decyzji

Zanim zdecydujemy się na remont starego budynku, zasięgnijmy fachowych opinii. Sami nie ocenimy stanu konstrukcji czy fundamentów. Czasami domy nie posiadają dobrej dokumentacji i konieczne jest jeszcze wiele pomiarów i ustaleń, zanim możliwe będzie zaplanowanie remontu. Jeśli konstrukcja jest uszkodzona albo wykonana ze słabych materiałów remont może być kompletnie nieopłacalny. Sami także dobrze nie ocenimy czy wymiany wymagają wszelkie instalacje wodna, gazowa, elektryczna czy grzejna. Często stare instalacje, zwłaszcza elektryczne nie spełniają współczesnych norm i tak konieczna będzie ich wymiana. Wizyta fachowca oczywiście będzie kosztować, ale te pieniądze to niewiele w porównaniu do setek tysięcy, które może kosztować usunięcie niektórych niewidocznych na pierwszy rzut oka wad. Ekspertyza techniczna budynku to koszt co najmniej 2 tysiące złotych, ale może to być i trzy albo nawet cztery razy więcej. Zazwyczaj są to jednak dobrze wydane pieniądze. Ryzykowanie dużych sum w ciemno to już chyba forma hazardu.

Niektóre problemy oczywiście zauważymy sami, na przykład wiele starych domów ma problem z wiecznie przeciekającym dachem. Można to naprawić, możemy także wymienić dach całkowicie, ale musimy to wszystko uwzględnić w kosztach naszej inwestycji. Sami możemy również ocenić stan okien, podłóg czy kafelków. To czy zachowamy te elementy, zależy głównie od ich stanu i naszego budżetu. Dzisiaj zachowywanie oryginalnych elementów jest modne i można się tym chwalić. Stare ozdobne kafle z pieca z pewnością zrobią na wszystkich wrażenia. Styl vintage jest dzisiaj bardzo modny. Nowe domy z wnętrzami urządzonymi przez architektów pięknie wyglądają w katalogach, ale nie mają jednak tego czegoś, co przyciąga wiele osób to rzeczy wiekowych i historycznych.

Orientacyjne koszty remontu starego domu

Dysponując fachową ekspertyzą techniczną budynku oraz jego planami możemy zacząć szacować koszty przeprowadzenia remontu. Jeżeli robimy to sami to większości przypadków niedoszacujemy kosztów, więc dobrze jest zwrócić się do fachowców. Przy dużych sumach pomyłka nawet o 10 procent może oznaczać konieczność wzięcia kolejnego kredytu. 

Najważniejszy jest stan budynku, jeśli z samą konstrukcją jest wszystko w porządku, to nie powinniśmy natknąć się na żadne niespodzianki. Jeżeli nasz remont będzie gruntowny, czyli zostawimy właściwie same gołe ściany, to cena remontu będzie wysoka. Czasami może zbliżyć się do kosztów nowego domu. Za to otrzymamy dom z historią i starymi murami, wyposażony we wszystkie wygody nowoczesnych konstrukcji. 

Ale mimo dużych kosztów często warto remontować stary budynek. Stare historyczne cegły pozwolą nam stworzyć klimat niedostępny do osiągnięcia w nowych domach. Jeżeli zakres remontu będzie mniejszy, to koszty będą wielokrotnie niższe. W domach zachowanych w lepszym czy chociaż znośnym stanie ludzie często zamieszkują w jednej jego części i prowadzą remont pozostałych pomieszczeń. Tak można znacznie obniżyć całkowite koszty remontu.

Czas trwania remontu starego domu

Czas trwania remontu może być bardzo różny. Jeśli wprowadziliśmy się do lepiej zachowanej części i remontujemy samemu to może zając nam to nawet lata. Niektórzy właściwie nigdy takiego remontu nie kończą, bo zawsze jest coś do zrobienia. Jeśli remontu dokonują specjalistyczne firmy, to prawdopodobnie potrwa to kilka miesięcy. Bardzo gruntowny remont, gdy ze starej konstrukcji zostawiamy tylko gołe ściany, może zająć nawet 2 lata. Zazwyczaj są to i tak terminy krótsze niż postawienie całkowicie nowego domu.

Remont starego domu a kwestie prawne

Remont starego domu należy zgłosić w starostwie powiatowym. Zgłoszenia należy dokonać co najmniej na 30 dni przed rozpoczęciem prac. Urząd nie musi nam odpowiadać, jeśli nie dostaliśmy żadnego pisma z urzędu, to znaczy, że przyjął on nasze zgłoszenie i nie ma zastrzeżeń. Jest to tak zwana zgoda milcząca. W przypadku prowadzenia większych prac konieczne będzie pozwolenie na budowę, wydawana również przez starostwo powiatowe czy urząd miasta na prawach powiatu. Takiej zgody wymaga na przykład zmiana położenia okien, zmian więźby dachowej czy dodawanie ocieplenia na budynkach wyższych 12 metrów oraz wymiana lub montaż instalacji gazowej.

Sprawdź także: https://www.fotouslugi.pl/

Jeśli nasz dom figuruje w rejestrze zabytków, konieczne jest uzyskanie zezwolenia odpowiedniego konserwatora zabytków. Musimy złożyć wniosek zawierający akt własności, opis planowanych prac oraz dane osoby odpowiedzialnej za remont. Za to możemy starać się o dotację pokrywającą połowę albo nawet całe koszty remontu. Takich dotacji po rozpatrzeniu wniosków mogą dokonać urzędy miasta albo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wnioski o dotacje z MKiDN można składać nawet 3 lata po wykonaniu remontu. Jeśli nasz dom ma wyjątkową wartość historyczną lub artystyczną, zwrot może wynieść nawet 100 procent.     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *