Kiedy sadzić żurawki oraz co posadzić między żurawkami?

0
żurawka

Żurawki to piękne byliny bardzo często spotykane w naszych ogrodach czy na naszych balkonach. Mogą być sadzone zarówno samodzielnie ciesząc nasze oko swoimi pięknymi barwami. Ale jeszcze lepiej prezentują sią jako składniki większych lub mniejszych kompozycji zawierających połączenie wielu różnych gatunków roślin. Żurawki są również wykorzystywane w branży bukieciarskiej.

Żurawki – co to za rośliny?

Żurawka a właściwie żurawka ogrodowa, po łacinie Heuchera x hybrida, to roślina wieloletnia należąca do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). W stanie naturalnym, dzikim rośnie na drugim końcu świata w lasach i górach Ameryki Północnej oraz Środkowej. Można tam spotkać ponad 55 gatunków tej rośliny. Łacińska nazwa żurawki Heuchera to właściwie nazwisko niemieckiego botanika i lekarza Joachima Heinricha von Heuchera. Nazwa żurawka ogrodowa obejmuje całe mnóstwo krzyżówek różnych gatunków żurawek (Heuchera), które możemy spotkać w naszych ogrodach i w naszych doniczkach.

Najbardziej ozdobną i dekoracyjną częścią żurawek są jej przepiękne liście. Wszystkich wariantów kolorystycznych oraz licznych rozmiarów i kształtów liści po prostu nie sposób opisać. W tym ogromnym wyborze każdy z pewnością znajdzie coś pasujące do jego upodobań lub aktualnej koncepcji zagospodarowania ogrodu. Nie bójmy się eksperymentować z tworzeniem własnych ciekawych zestawień żurawek z innymi roślinami.

Żurawki – najładniejsze rodzaje

W sprzedaży dostępne jest całe mnóstwo żurawek o pięknych kształtach i kolorach. Poniżej przedstawiamy te najbardziej popularne odmiany:

  • Berry Smoothe – odmiana żurawki o pięknych liściach posiadających malinową barwę;
  • Cascade Dawn – odmiana żurawki o ciemnopurpurowych liściach ze srebrnym nalotem;
  • Binoche – odmiana żurawki o liściach w kolorach fioletu, bordo oraz czerni;
  • Electra – odmiana żurawki o jasnozielonych liście z kontrastowym czerwonym środkiem;
  • Lime Ruffles – odmiana żurawki bardzo podobna w wyglądzie do karbowanej sałaty;
  • Hercules – odmiana żurawki o jasno-seledynowych liściach, posiadających białe nieregularne plamy;
  • Key Lime Pie – odmiana żurawki o pięknych liściach jasnozielonych;
  • Green Spice – odmiana żurawki o liściach ciemnozielonych;
  • Strawberry Swirl – odmiana żurawki o liściach zielonych posiadających srebrne plamy. Brzegi liści są mocno pofalowane;
  • Can Can – odmiana żurawki o liściach purpurowych;
  • Amber Lady – odmiana żurawki o liściach w kolorze bursztynowym lub rudym;
  • Snow Storm – odmiana żurawki o liściach kremowo-żółtych posiadających zielone plamy;
  • Citronelle – odmiana żurawki o liściach jasnożółtych;
  • Galaxy – odmiana żurawki o liściach bordowych;
  • Blackberry Jam odmiana żurawki o liściach filetowo-bordowych o metalicznym wyglądzie z mocno widocznymi żyłkami.

Kiedy sadzić żurawki?

Tutaj musimy się zdecydować na to skąd będziemy brać nowe rośliny. Najbezpieczniej jest zakupić sadzonkę wybranej przez nas odmiany. W tym przypadku sadzenie jest możliwe właściwie przez cały rok, oczywiście jeśli aktualne warunki pogodowe na to pozwalają. Najlepszymi porami są jednak wczesna wiosna lub późna jesień, ale jeszcze przed przymrozkami. Pamiętajmy, że im bardziej rozwinięta i starsza roślin, tym trudniej będzie się ona przyjmować na nowym miejscu. Jeżeli sadzimy żurawki już przy niskich temperaturach, sprawdźmy, czy nasze sadzonki nie spędziły dużo czasu w ogrzewanej hali/szklarni. Taka nagła zmiana klimatu może utrudnić im prawidłowe ukorzenienie się na nowym miejscu.

Żurawki można także wyhodować z nasion. Nie jest to jednak polecana i często stosowana metoda. Z nasion pobranych z konkretnej rośliny może wyrosnąć zupełnie inna wersja żurawki.

Jak sadzić żurawki?

Sadzenie żurawek jest bardzo proste. Najpierw po prostu wyjmujemy bryłę korzeniową z doniczki. Tutaj konieczna jest pewna ostrożność, tak aby nie uszkodzić dość delikatnych korzeni. Następnie umieszczamy żurawkę w uprzednio przygotowanym dołku. Pamiętajmy o próchniczej ziemi z obojętnym odczynem. Po podsypaniu ziemi i jej ubiciu pozostaje nam tylko podlanie naszej nowej roślinki.

Co posadzić między żurawkami?

Żurawki pomimo tego, że same w sobie są bardzo ładne, jeszcze lepiej prezentują się w połączeniu z innymi gatunkami ozdobnych roślin. Jeśli więc przestały nam wystarczać same żurawki i mamy chęć na stworzenie większych lub mniejszych układów roślinnych pięknie prezentujących się w naszym ogrodzie, to pomyślmy o takich roślinach jak poniżej podane:

  • Funkie (Hosta) – bylina o zielonych liściach i białych lub filetowych kwiatach;
  • Miodunki – bylina o zielonych liściach i dzwonkowatych kwiatach o barwie, która w trakcie kwitnienia zmienia się z czerwonej lub różowej na fioletowo-niebieską;
  • Barwinek pospolity (barwinek mniejszy) – krzewinka o zielonych błyszczących liściach, kwiaty są niebieskie albo fioletowe;
  • Liliowce – byliny z rodziny złotogłowych. Posiadają kwiaty o wielu różnych kolorach: białe, żółte, czerwone, różowe;
  • Brunera wielkolistna (niezapominajka kaukaska) – bylina z bardzo dekoracyjnymi sercowatymi kwiatami. Posiada kwiaty bardzo podobne do niezapominajek;
  • Hortensje – nieduże krzewy lub nawet niewielkie drzewa albo pnącza. Charakteryzują się bardzo obfitym kwiatostanem o kolorach od czerwonych po niebieskie i fioletowe;
  • Trzmieliny – krzewy i drzewa, czasem także pnącza. Posiadają bardzo ładne drobne kwiaty zebrane po kilka lub kilkanaście w kwiatostany wierzchołkowe;
  • Orliki – byliny z rodziny jaskrowatych. Roślina o bardzo ozdobnych kwiatach w różnych kolorach, często dwubarwnych;
  • Kostrzewa popielata (kostrzewa siwa) – trawa o prostych i sinoniebieskich liściach, bardzo dekoracyjna;
  • Trzykrotek (Tradeskancja) – bylina o pięknych, bardzo dekoracyjnych liściach;
  • Paprocie – cała grupa roślin o wyjątkowo ciekawych kształtach liści;
  • Przywrotnik pospolity – niewielka roślina płożąca, bardzo dekoracyjna;

Tutaj ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Żurawki oczywiście najlepiej łączyć z roślinami o podobnych wymaganiach co do ilości słońca i wody. Ponieważ nie są to jednak wymagania wyjątkowo duże więc mamy bardzo szeroki wachlarz możliwości wykorzystania innych roślin do tworzenia pięknych kolorystycznych układów w naszym ogrodzie. Korzystajmy więc z naszej wyobraźni i twórzmy swoje własne projekty.

Żurawki bardzo dobrze wyglądają także sadzone pomiędzy niskimi krzewami iglastymi, niewątpliwie dodając takiemu miejscu swoistego uroku.

Jak dbać o żurawki?

Żurawki należą do roślin bardzo łatwych w uprawie. Mają one naprawdę małe wymagania. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Żurawki najlepiej rozwijają się na stanowisku półcienistym. Jedynie niektóre odmiany, zwłaszcza te o bardzo jasnych liściach mogą woleć całkiem cieniste miejsca. Generalna zasada mówi, że im ciemniejsze są liście żurawki, tym mniej światła będzie jej potrzebne. Jeżeli nasze żurawki będą rosły na stanowisku z dużym nasłonecznieniem, konieczne będzie bardzo intensywne podlewanie, gdyż bez niego szybko uschną. Gleba u wszystkich hodowanych żurawek zawsze powinna być lekko wilgotna. Preferowane gleby dla żurawek powinny być próchnicze i przepuszczalne, o odczynie obojętnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *