Jak przyciąć goździki po przekwitnięciu?

0
gożdziki

Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem lub osobą z pewnym doświadczeniem w ogrodnictwie, to całkiem możliwe, że zastanawiałeś się, jak wyhodować goździki z sadzonek. Jeśli jednak po raz pierwszy próbujesz takiej czynności, to warto wiedzieć, co trzeba wiedzieć, aby przyciąć goździki po kwitnieniu. Zaczynajmy!

Goździki — najważniejsze informacje

Zanim jednak będziemy nasze goździki przycinać po przekwitnięciu, oto kilka ważnych punktów odnośnie prawidłowej hodowli i pielęgnacji goździków.

Goździki są jednym z najpopularniejszych kwiatów na świecie — na całym świecie sprzedaje się ich ponad 1,5 miliarda rocznie. Goździki mogą być uprawiane w niemal każdym klimacie i stanowią doskonały kwiat cięty do bukietów i aranżacji. Można je również suszyć, aby stworzyć dekoracyjne kwiaty do aranżacji lub wieńców.

Wygląd i cechy charakterystyczne

Kwiaty goździka są zazwyczaj różowe, czerwone lub białe, ale istnieje wiele innych odmian, w tym żółte, pomarańczowe, fioletowe, a nawet czarne! Dostępne są również różne rozmiary goździków; odmiany wysokie, które mogą osiągnąć nawet 50 cm wysokości oraz odmiany karłowate, które w pełni rozkwitu osiągają jedynie około 15 cm.

Uprawa goździków

Goździki preferują słoneczne stanowisko z dobrym drenażem i należy je regularnie podlewać w okresie wegetacji (od kwietnia do października). Należy je sadzić w odległości 60 cm od siebie, w rzędach oddalonych od siebie o 75 cm. Jeśli sadzisz więcej niż jedną odmianę goździka, posadź je w odległości co najmniej 20 cm od siebie, aby nie doszło do zapylenia krzyżowego (nie chcesz przecież, aby Twoje różowe goździki stały się czerwone!).

Podlewanie goździków

Goździków nie należy trzymać zbyt mokro, ale nie można też dopuścić do ich całkowitego wyschnięcia. Goździki należy podlewać, gdy wierzchnia warstwa gleby jest sucha w dotyku.

Goździk ogrodowy

Goździki ogrodowe są najpopularniejszą odmianą goździków ze względu na ich trwałe kwiaty oraz szeroką gamę kolorów i rozmiarów.

Goździki rosną z nasion, ale kwitnienie rośliny może trwać nawet do trzech lat. Nasiona goździków powinny być sadzone wiosną. Nasiona należy zasadzić w doniczkach z ziemią wzbogaconą kompostem lub mchem torfowym i utrzymywać w stanie wilgotnym przez cały czas, aż wykiełkują i osiągną wysokość 10 cm. Po tym czasie można je przesadzić na rabatę ogrodową lub bezpośrednio do gruntu, jeśli nie ma zagrożenia mrozem.

Gdy kwiaty zaczną kwitnąć, można usunąć zużyte kwiaty i pozwolić, aby na ich miejsce wyrosły nowe, co z czasem zaowocuje większą ilością kwiatów

Goździk doniczkowy

Goździki w doniczkach są popularną rośliną szklarniową. Zostały wyhodowane tak, aby miały duże kwiaty i były krótkimi, zwartymi roślinami. 

Goździk należy do rodzaju Dianthus, nazwanego na cześć starożytnego greckiego bohatera Kadmosa, który założył miasto Teb. Nazwa gatunkowa Dianthus caryophyllus pochodzi od greckich słów karpos (owoc) i phyllon (liść). Rodzaj zawiera około 100 gatunków, które rosną w regionach umiarkowanych na całym świecie.

Goździki to na ogół krótkowieczne byliny, które najlepiej rosną w pełnym słońcu i na wilgotnej glebie, choć tolerują też pewne zacienienie. Można je uprawiać z nasion, ale większość odmian handlowych produkuje się z sadzonek pobranych z dojrzałych roślin. Nasiona goździków umieszcza się w zimnej lub ciepłej ramce na około sześć tygodni przed wysadzeniem do gruntu wczesną wiosną, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków. Nasiona najlepiej kiełkują w temperaturze 15-21°C przy dobrej ekspozycji na światło, ale bez bezpośredniego światła słonecznego na tym etapie, ponieważ może to spowodować poparzenie młodych sadzonek, jeśli temperatury będą zbyt wysokie.

Jak przycinać goździki po przekwitnięciu?

Prawidłowy sposób przycinania goździków jest następujący.

Początkowo przycinamy pędy kwiatowe, a następnie szczypiemy kwiaty w ich początkowej fazie. Sprzyja to krzaczastemu wzrostowi i zachęca do tworzenia nowych pąków.

Po kwitnieniu należy skrócić dojrzałe pędy o około połowę ich długości, ale pozostawić kilka centymetrów łodygi powyżej miejsca, w którym tworzą się nowe liście, aby roślina miała się czego trzymać. Jeśli chcesz mieć dużo kwiatów w przyszłym roku, przycinaj raczej po kwitnieniu niż przed. Spowoduje to rozrost rośliny, która w przyszłym roku będzie miała więcej kwiatów.

Przytnij goździki po kwitnieniu, przycinając je, gdy przestaną wytwarzać kwiaty, za pomocą ostrych nożyczek ogrodowych, aby zwiększyć ich żywotność.

Po około trzech miesiącach wzrostu większość goździków przestaje kwitnąć. W tym momencie należy przyciąć ostrymi nożyczkami łodygi do około 15 cm od poziomu gruntu. Sprzyja to wzrostowi nowych roślin w miejscu położonym wyżej niż to, w którym rosły poprzednio, dzięki czemu w późniejszym okresie sezonu wytworzą one więcej kwiatów.

Przycinając goździki po kwitnieniu, należy pozostawić zielone liście na łodydze oraz pąki lub pędy, które pojawiły się u jej podstawy.

Przyjrzyj się roślinie jako całości i zauważ, gdzie znajduje się nowy wzrost.

Odetnij wszystkie martwe liście w pobliżu nowego obszaru wzrostu, aby nie było żadnych martwych liści blokujących światło słoneczne, które ma dotrzeć do nowych pąków lub kwiatów, jak zaczynają się pojawiać.

Odetnij wszystkie martwe kwiaty, ścinając wszystkie ich łodygi w dół, aż tylko około 0,5-0,8 cm pozostaje nad poziomem gleby na każdej łodydze, a następnie wyrzucić te łodygi (najlepiej do kompostownika). 

Za pomocą sekatora usuń 1/2 do 3/4 starych kwiatów, ale nie wszystkie. Dzięki temu niektóre z nich będą mogły ponownie zakwitnąć.

Jeśli wolisz bardziej naturalny wygląd, po prostu odetnij martwe lub uszkodzone liście i łodygi za pomocą ostrych nożyczek, lub sekatora. Możesz także odciąć wszystkie pąki wychodzące ze środka rośliny – w ten sposób więcej energii zostanie skierowane na wzrost zamiast na kwitnienie.

Podczas przycinania goździków możesz zostawić kilka centymetrów łodygi. Pozwoli to na dalszy rozwój liści rośliny, aby mogła ona wykształcić więcej kwiatów na przyszły rok.

Odetnij wszystkie martwe lub obumierające kwiatostany i łodygi.

Odetnij wszelkie martwe liście i łodygi na roślinie, ale pozostaw co najmniej 7 cm łodygi nad ziemią. Pozwoli to roślinie wyhodować nowe liściaste gałęzie z większą ilością kwiatów. Usuń wszystkie uszkodzone liście  z goździków i wyrzuć je do kosza.

Jak często należy przycinać goździki?

Za każdym razem, gdy obetniesz stary pęd, pojawi się nowy, dlatego na każdy nowy pęd powinieneś obcinać przynajmniej dwa stare. Dzięki temu kwiaty będą pojawiać się nawet co kilka tygodni.

Jeśli zetniecie zbyt wiele pędów naraz, wszystkie będą małe i słabe, a większość z nich w ogóle nie zakwitnie. Jeśli więc z twojej rośliny wyrasta teraz 20 pędów, wybierz 2 lub 3 z nich i odetnij je u podstawy. Następnie poczekajcie, aż z rośliny macierzystej wyrosną kolejne pędy, zanim usuniecie kolejne stare!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *