Uszczelka lodówki nie trzyma – jak przebiega wymiana uszczelki w lodówce?
Uszkodzona uszczelka w drzwiach lodówki jest jednym w powodów osłabienia energooszczędności i wydajności urządzenia. Znaczne ubytki chłodu nie tylko powoduję nadmierne zużycie energii elektrycznej, ale mogę również sprzyjać podwyższeniu temperatury do poziomu zagrażającemu bezpieczeństwu żywności przechowywanej w chłodziarce.
Test szczelności lodówki
Zanim podejmiemy decyzję o wymianie uszczelki warto sprawdzić, czy to faktycznie ona jest sprawcą ubytków energii. Test jest prosty: między drzwi a obudowę należy włożyć kartkę papieru; po zamknięciu drzwi należy przesunąć kartkę – jeśli da się łatwo przesuwać, to znak, że uszczelka musi być wymieniona.
Gdzie kupić uszczelkę do lodówki?
Zakupu należy dokonać po uprzednim sprawdzeniu marki, typu, rodzaju naszej lodówki. Wszystkie parametry są w dokumentach, które pewnie po zakupie włożyliśmy do jakiejś szuflady. Najlepiej kupować w sklepach autoryzowanych przez producenta podając rodzaj urządzenia i jego model. Wygodnych zakupów można dokonać w sklepach internetowych na stronie producenta lub u innych sprzedawców. Jeśli nasza lodówka jest stara, może okazać się, że nie ma już na rynku oryginalnych części do danego modelu. W takiej sytuacji pozostaje nam zakupienie uszczelek zastępczych pasujących do naszego sprzętu.
Jak przebiega wymiana uszczelki w lodówce?
Wymiany uszczelki najlepiej dokonywać na płaskim podłożu w pozycji leżącej, więc najpierw należy zdjąć drzwi.
Starą uszczelkę usuwa się energicznie wyrywając ją lub ścinając jak najbliżej brzegu drzwi. Po usunięciu uszkodzonej uszczelki w jej miejsce wciska się nową. Warto przed montażem ogrzać uszczelkę ciepłym powietrzem z suszarki lub na kaloryferze – elastyczna łatwiej podda się naszym działaniom.
Drobne uszkodzenie uszczelki – jak samodzielnie poprawić szczelność lodówki bez wymiany uszczelki?
Czasami uszkodzenie uszczelki jest niewielkie, odcinkowe – test kartki papieru na większości długości obwodu drzwi wypada korzystnie, a w jednym miejscu jest luz spowodowany ubytkiem. Można to łatwo naprawić samodzielnie za pomocą silikonu sanitarnego.
Silikonem należy wyciśniętym z tuby należy wypełnić miejsce ubytku – tak długo aplikować silikon, aż zacznie wypływać. Następnie miejsce aplikacji należy przykryć folią spożywczą i zamknąć drzwi lodówki. Nie powinno się ich otwierać przez kilka – kilkanaście godzin (najlepiej zrobić to wieczorem po kolacji, lub rano po śniadaniu, gdy wszyscy domownicy znikają na wiele godzin). Po odpowiednio długim czasie krzepnięcia silikonu otwieramy drzwi i usuwamy folię. Warto testem sprawdzić szczelność – zazwyczaj naprawa w taki sposób jest bardzo skuteczna i uszczelka doskonale pełni swoją funkcję przez kolejne lata.
Jak dbać o uszczelki?
Bywa czasem, że za nieszczelność odpowiada brud nagromadzony na uszczelkach. Aby uniknąć takich sytuacji o uszczelki trzeba systematycznie dbać. Co kilka dni powinno się je przecierać wilgotną szmatką wypłukaną w ciepłej wodzie, a następnie osuszać ściereczką lub ręcznikiem papierowym.
W przypadku nieszczelności warto po teście kartki papieru wyczyścić uszczelki i test powtórzyć – można to zrobić następnego dnia, gdyż nawarstwione zabrudzenia mogły chwilowo odkształcić uszczelkę i potrzeba czasu, aby wróciła na swoje miejsce.
Lodówka psuje się bardzo rzadko, ale kiedy to nastąpi, to w pierwszej chwili nie wiadomo, co się stało. Jeszcze jest to tylko uszczelka, to naprawdę można odczuć ulgę. Wymiana jest prosta i niedroga, a lodówka może działać jeszcze przez wiele lat bez żadnej awarii